Ana Sayfa Haber ODTÜ bu yıl da Patent Ticarileştirme Şampiyonu oldu

ODTÜ bu yıl da Patent Ticarileştirme Şampiyonu oldu

ODTÜ, Patent Effect tarafnıdan hazırlanan 2023 Türkiye’nin Patent Raporu’na göre üç yıldır olduğu gibi bu yıl da birinci oldu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Patent Effect tarafından hazırlanan 2023 Türkiye’nin Patent Raporu’na göre hem ticarileştirme sayısında hem de kümülatif veriye göre ticarileştirme ve lisanslanan patent sayısında, üç yıldır olduğu gibi bu yıl da birinci oldu. Böylelikle ODTÜ, Patent Effect tarafından son dört yıldır hazırlanan raporlara göre, bu alanlarda 2020 yılından bu yana zirvedeki yerini koruyor.

Ülkelerin, firmaların, üniversitelerin ve kurumların inovasyon performansının ölçülmesinde ve izlenmesinde kullanılan önemli parametrelerden biri olan patent verilerinden yararlanılarak hazırlanan ve 25 Nisan 2024’de açıklanan “Türkiye’nin Patent Haritası 2023 Raporu”nda, Türkiye’de faaliyet gösteren yerli kurumlar tarafından 31 Aralık 2023 tarihine kadar yapılan patent başvurularının genel analizi yapıldı.

2023 yılı sonu itibariyle toplam (kümülatif) ticarileştirme sözleşmesi bakımından, ticarileştirme şampiyonu üniversiteler ve araştırma merkezleri sıralamasında ODTÜ, 58 ticarileştirme sözleşmesi ve 60 lisanslanan/devredilen patent ile zirvede yer aldı. ODTÜ, sadece 2023 yılındaki 10 ticarileştirme sözleşmesi ve 10 lisanslanan/devredilen patent sayısıyla da yine birinci sırada yer aldı.

ODTÜ’de öğretim elemanları tarafından geliştirilen buluşların ticarileştirilmesi süreçleri, ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi (ODTÜ TTO) tarafından yürütülüyor. ODTÜ TTO patent portföyünde biyomedikalden savunmaya, nano-teknolojiden bilişime kadar çok çeşitli alanlara ait 160’tan fazla buluş bulunuyor.

Önceki İçerikGeleceğin Dünyasını Sen Tasarla yarışması sonuçlandı
Sonraki İçerikODTÜ, THE Asya Üniversiteleri 2024 sıralamasında 69’uncu sırada